U-shape
Pile height: 50mm
Machine Gauge: 5/8 inch
Yarn color: Field Green
Color Fastness: over 8 years
Read More
| Name: | Fibrillated |
|---|---|
| Place of Origin: | JIANGSU,CHINA |
| Brand: | LVBO |
| Model Number: | Y3W-KW4516 |
| Pile height: | 45mm |
| Stitches rate: | 16 stitches/10cm |
| Density: | 10080 tufts/m2 |
| Machine Gauge: | 5/8 inch |
| Yarn Color: | Field Green |
| Yarn Material: | PE Monofilament (Rib shape) |
| Backing: | Anti-UV PP cloth+Mesh+SBR Latex |
| Fill: | Sand |
| Quality Guarantee: | 8 years |
| Pile height | 45 mm |
| Machine Gauge | 5/8 inch |
| Yarn color | Field Green |
| Color Fastness | over 8 years |