U-shape
Pile height: 50mm
Machine Gauge: 5/8 inch
Yarn color: Field Green
Color Fastness: over 8 years
Read More
| Name: | Ecuadorian artificial football turf-Dark green |
|---|---|
| Size: | 3.75m*26.67m |
| Weight: | 270kg±5% |
| Raw material: | polyethylene |
| fiber height: | 50mm |
| fiber width: | 1.5mm |
| Number of fibers in one yarn: | 14 monofilament |
| Fiber color: | dark green |
| Yarn Dtex: | 12000 Dtex |
| Composition of the: | Polypropylene fabric |
| Composition of the coating.: | green SBR Latex |
| Specific uses: | Football fields, sports arenas, and athletic turf applications |
Model No.: Football artificial Grass zigzag
Commercial and technical name of the product:Football artificial Grass
Description:Football Artificial Grass is a high-performance surface engineered for athletic use, featuring UV-resistant polyethylene fibers for durability and consistent playability
Presentation:
Rolls Width: 3.75 meters
Length: 26.67meters
weight: 270kg±5%/roll
Colors: Dark green
Packing bag color: black